Вступ до 1-го класу 2021: головні правила

Після змін, внесених у 2018-му році до Закону “Про освіту”, батьки мають віддати дитину у школу, найближчу до місця проживання. Тобто, школа закріплена за кожним будинком конкретної вулиці у місті чи селі. Навчальний заклад не має права вимагати у дитини здачі тестів, проходження іспитів чи спеціальної підготовки.

Усе, що потрібно, це надати один із документів, який підтверджує проживання дитини за даною адресою. 

Записатися в іншу школу можна за наявності вільних місць. Якщо охочих багато, майбутніх учнів визначає процедура жеребкування. 

Як дізнатися, до якої школи ви можете вступити позачергово

Дізнатися Територію обслуговування закладів загальної середньої освіти у Києві, можна завдяки сайту, на якому потрібно ввести номер школи, яка вас цікавить, або свою вулицю та номер будинка.

Інформацію щодо інших міст та сіл можна знайти на відповідних освітніх сайтах. Також можна звернутися до шкіл, розташованих неподалік: там мають надати потрібні дані. Інколи навчальні заклади викладають адреси прив’язаних до них будинків на власних інтернет-ресурсах. 

Окрім дітей, що мають документ про приналежність до Території обслуговування, перевагу на вступ до 1-го класу даного закладу мають:

 • рідні (усиновлені) брати та/або сестри учнів цього закладу освіти;
 • діти працівників цього закладу освіти;
 • випускники дошкільного підрозділу цього закладу освіти (за його наявності).

Що робити, якщо ви не хочете вступати до 1-го класу школи “за пропискою”

Якщо ви не розглядаєте школу, до Території обслуговування якої входить ваш будинок, тоді маєте визначитися із декількома варіантами закладів, до яких хочете потрапити, і подати документи туди. Майте на увазі, що спочатку класи формують з тих дітей, які мають право на позачерговий вступ. Вже потім розглядають інших охочих: якщо кількість вільних місць дозволяє, то беруть усіх, якщо ні – проводять жеребкування. 

Також можна розглянути декілька варіантів: наприклад, винаймати офіційно житло поряд з обраною школою чи попросити когось з родичів чи знайомих, за умови, що вони живуть поряд зі школою вашої мрії, зареєструвати у житлі вас та дитину. Головне – обирати легальні та законні шляхи, уникаючи корупційних схем. 

Вступ 2021: коли нести документи до школи і коли чекати на зарахування

Початок прийому документів встановлюється місцевими органами самоврядування і може різнитися у різних школах. 

Аби подати документи, не обов’язково приходити з дитиною. Порядок подання документів встановлюється кожною школою самостійно: слідкуйте за сайтами шкіл та моніторте інформацію про вступ до 1 класу. 

Зазначимо, що через карантин процедура прийому у школу буде відрізнятися від минулого року. Одні школи запросять батьків у режимі особистої зустрічі, інші призначать день, у який потрібно записатися на прийом, і вже тоді приходити з документами.

Торік столичні школи приймали документи до 31 травня. Якщо місць вистачало, 1 червня видавався наказ, за яким усі  зараховувалися до школи.  Список першокласників оприлюднювали на сайті навчального закладу. 

Якщо у школи залишаються вільні місця, ця інформація оприлюднюється на стенді, на дверях школи чи на веб-сайті. У такому випадку, з 1-го по 15-те червня подавати заяви до цього навчального закладу не можна, а ось після 15 можна зайняти вільне місце. Якщо охочих більше, ніж місць, проводять жеребкування – зазвичай це відбувається 5-10 червня.

Важливо! 

Навіть якщо ви не збираєтеся вступати до школи, яка має стосунок до вашого мікрорайону, краще подати документи і туди, адже таким чином ви можете отримати гарантоване право на вступ до навчального закладу. Чому це важливо, розповімо далі.

Які документи потрібно подати для вступу до 1-го класу

Найважливішим документом є такий, що підтверджує право на позачерговий вступ до школи, прив’язаної до вашого будинку. На сайті МОН є перелік, який підтверджує, що це не обов’язково реєстрація.

 • паспорт громадянина України (тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, довідка про звернення за захистом в Україні) одного з батьків дитини чи законних представників;
 • довідка про реєстрацію місця проживання дитини або одного з її батьків чи законних представників;
 • довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
 • документ, що засвідчує право власності на відповідне житло;
 • рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання;
 • документ, що засвідчує право користування житлом (договір найму/піднайму/оренди тощо), укладений між фізичними особами (за умови його реєстрації або нотаріального посвідчення) чи між юридичною і фізичною особами, зокрема щодо користування кімнатою в гуртожитку;
 • довідка про проходження служби у військовій частині;
 • акт обстеження умов проживання (цей перелік не є вичерпним)

Приймаючи поданий документ, директори шкіл мають переконатися, що він:

 1. містить інформацію, яка підтверджує чи посвідчує місце проживання дитини або її батьків (одного з батьків) на території обслуговування відповідного закладу загальної середньої освіти;
 2. складений, виданий чи посвідчений особою, яка уповноважена на це відповідно до закону;
 3. має форму та реквізити, передбачені відповідним нормативно-правовим актом.

Батько чи мати самі мають право обирати, який з документів подати. Наприклад, ваш будинок якраз закріплений за школою №1, у яку ви мріяли віддати дитину. Ви берете документ, який підтверджує проживання дитини разом з мамою, татом чи опікуном, збираєте інші документи, необхідні для вступу, і відносите їх до школи. Усе це гарантує вашій дитині позачерговий вступ до обраного закладу. 

Перелік документів для вступу дитини до 1-го класу має такий вигляд:

1. Свідоцтво про народження: копія та оригінал;

2. Паспорт одного з батьків, того, хто буде писати заяву;

3. Заява;

4. Один із документів, що підтверджує місце проживання дитини;

5. Медичні довідки: (форма – 086 (медичний огляд дитини), форма – 063 (щеплення – копія);

6. Якщо дитина має особливі потреби, – висновок інклюзивно-ресурсного центру про комплексну оцінку дитини чи висновок психолого-медико-педагогічної консультації.